„Пътуващо училище за карста“ – Сътрудничество между БАН и ТИТАН България

08.09.2017
Участниците в

В началото на месец септември 2017 година ТИТАН България подкрепи за втори път инициативата „Пътуващо училище за карста“ на Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) към БАН като заводът в с. Златна Панега стана част от програмата на проекта. При посещението на завода участниците бяха запознати с производствения цикъл и екологичната политика на компанията, позволяваща запазване целостта на карстовите образувания и съпътстващото ги биоразнообразие.

„Пътуващо училище за карста“ е инициатива, представляваща иновативна форма на теренно обучение в реалните условия на моделни карстови територии с приложение на изследователски методи и експерименти.

Посещение на пещера Съева дупка

Тази инициатива е част от специализираната образователна стратегия ProKARSTerra-Edu, разработена от Експерименталната лаборатория по карстология на НИГГГ-БАН в международно сътрудничество и с подкрепата на ЮНЕСКО.Участници в проекта са учители и ученици със заявени трайни интереси към карста от България и партниращи държави. Програмата на пътуващото училище включва посещения на защитени природни и културно-исторически обекти, където участниците имат възможността да се запознаят с различни карстови форми: пещери, повърхностни карстови комплекси, плата, карстови извори, блата и др. Организираните лекции, дискусии, работа с изследователска апаратура, измервания, анализи, и експерименти на терен помагат за създаването на богати и трайни познания за произхода и същността на карста, защитените карстови територии и биоразнообразието в тях.

„Златна Панега Цимент“ АД ще продължи да оказва подкрепа и в следващи издания на проекта, както и на други образователни и изследователски инициативи на НИГГ-БАН, свързани с карста и неговата защита.

Посещение на р. Златна Панега
Г-н Петър Стефанов, организатор на
Участниците в

« Обратно

ТИТАН по света